wtorek, 3 lipca 2012

Leki a wypadanie włosów: efedrynaPrzyjmowanie niektórych lekarstw czy substancji może wywołać wzmożone wypadanie włosów. Dziś chciałabym zwrócić Waszą uwagę na leki zawierające efedrynę lub jej pochodne. Efedryna najczęściej znajduje się w lekach na astmę, substancjach wspomagających odchudzanie i w odżywkach dla kulturystów.
Efedryna to substancja podobna do amfetaminy, występująca w roślinach takich jak Ephedra Sinica, stosowana na:
-         nieżyt nosa
-         trudności z oddychaniem, astmę
-         niedociśnienie
-         reumatyzm
-         jako środek silnie odchudzający (przyspiesza spalanie tłuszczu)
-         jako środek zwiększający koncentrację
-         jako środek dopingujący

Efedryna jest dość niebezpiecznym środkiem, którego przedawkowanie może doprowadzić do śmierci. W Polsce co prawda jest legalna, ale tylko w lekach na receptę. 
Efedryna powoduje uwalnianie noradrenaliny, substancji, którą wydzielają nasze nadnercza w sytuacjach powodujących stres. Jednym słowem, zażycie efedryny wywołuje podobną reakcję mózgu, jak znalezienie się pod wpływem stresu. Noradrenalina powoduje wypadanie włosów – a jak wiadomo, kiedy jesteśmy zestresowani (zwłaszcza przez dłuższy czas), zwiększa się wypadanie włosów.

Popularne leki zawierające efedrynę:
- Tussipect (syrop, tabletki) – środek stosowany w zapaleniach górnych dróg oddechowych i kaszlu
- Allergasthmin (tabletki), Astmin (krople), Kelastmin (płyn), Proasthmin (tabletki), Belladrinal (tabletki) – astma
- Lumidrinal – lek przeciwbólowy
- Erfinol (krople do nosa) – na nieżyt nosa
- Rubital Compositum (syrop) – wykrztuśny, kaszel i zapalenie oskrzeli
- Syrop Prawoślazowy – zapalenie gardła, krtani i oskrzeli

Z mojego doświadczenia wynika, że rzeczywiście leki zawierające efedrynę zwiększają wypadanie włosów. Podczas dłuższego zażywania leków z tą substancją włosy wypadały mi garściami (inna sprawa, że moje włosy w ogóle mają tendencję do wypadania). Dopiero po jakimś czasie zauważyłam zależność pomiędzy przyjmowaniem leków z efedryną a wypadaniem włosów. Dla kogoś, kto ma bardzo cienkie i rzadkie włosy jak ja, wypadanie to prawdziwa tragedia, bo każdy włos jest na wagę złota, dlatego przestrzegam. Radziłabym też przeczytać składy leków na odchudzanie, jeśli takich używacie (zwłaszcza, jeżeli podejrzanie dobrze działają). Regularne spożywanie efedryny może być nie tylko szkodliwe dla włosów, ale także dla układu krążenia i układu nerwowego. 

10 komentarzy:

 1. pseudoeferdyna również?
  sudafed i inne leki na zatoki

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie trzeba sięgać po takie środki, dla męzczyzn wyszła ostatnio nowość PROCERIN z http://www.procerIN.PL Mój mąż od jakiegoś czasu jest na kuracji i są pierwsze efekty!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie wypadło mnóstwo włosów po odchudzaniu. Na szczęście trafiłam do rzeczowego dermatologa, który polecił mi kurację lekiem biotebal, zawierającym dużą dawkę biotyny. Faktycznie podziałało, włosy przestały wypadać, pojawiły się baby hair i teraz wyglądają o niebo lepiej

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis, nie miałam pojęcia, że to może tak działać na zdrowie moich włosów

  OdpowiedzUsuń
 5. mysle ze tez warto zaglebic sie bardziej w to co jemy, bo jestesmy tym co jemy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. wiadomo jestes tym co jesz, dlatego ja jak najwiecej jem owocow i warzyw :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ja polecam koktajle i smoothies z surowych owoców i warzyw :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Od dłuższego czasu zażywam tabletki biotebal i bardzo sobie chwalę efekt. Do tego dołączyłam jeszcze szampon i odżywkę biotebal, żeby kompleksowo włosy wzmacniać i przywrócić im zdrowy wygląd.Szampon i odżywka mają naturalne składniki i oczywiście poza biotyną zawierają też żeńszeń

  OdpowiedzUsuń
 9. Owoce i warzywa to powinna być podstawa żywienia w każdym domu więc lepiej o to zadbać od samego rana :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo pomocny artykuł. Człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że są takie składniki, które mogą pogorszyć stan włosów. Trzeba zwracać uwagę na takie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń