środa, 4 lipca 2012

Składniki kosmetyczne: siloksany

Na temat siloksanów (utożsamianych powszechnie z silikonami) w pielęgnacji włosów powiedziano już dużo. Jednym służą, innym nie (ja raczej od nich stronię, bo mam kręcone włosy). Tak czy owak, dużo (może nawet większość?) powszechnie dostępnych  kosmetyków do włosów / skóry je zawiera. 

Czy są bezpieczne (patrz: tabelka)? Tu znajdziecie informacje, jakie zebrałam na podstawie raportów na ten temat przygotowanych przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów w Komisji Europejskiej i duńskie Ministerstwo Środowiska. 

1. Co to jest? Jak rozpoznać je na składach?

Chociaż popularnie utożsamiane z silikonami, siloksany są surowcem do produkcji silikonów. Same występują również w szamponach, odżywkach do włosów, kremach, balsamach do ciała, szminkach, produktach do opalania, dezodorantach. Według danych z 2002 w Zachodniej Europie ludzie zużywają rocznie 296,000 ton siloksanów. Ponieważ siloksany rozkładają się powoli, przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska (znajdują się w wodzie i atmosferze, co znaczy, że codziennie je w jakimś stopniu absorbujemy).

Na składach kosmetyków figurują najczęściej jako Cyclomethicone. Pod tą nazwą mogą znajdować się następujące siloksany oraz ich mieszanki:
- cyclotrisiloxane (D3)
- octamethylcyclotetrasiloxane (D4) / cyclotetrasiloxane (pod tą nazwą też figuruje na składach)
- decamethylcyclopentasiloxane (D5) / cyclopentasiloxane (pod tą nazwą też figuruje na składach)
- cyclohexasiloxane (D6)
- cycloheptasiloxane (D7)
Siloksany na składach można zidentyfikować przez człony: -methicone i -siloxane.

2. Jakie funkcje pełnią siloksany w produktach kosmetycznych?

  • emolienty (nabłyszczacze)
  • humektanty (nawilżacze)
  • rozpuszczalniki

3. Czy siloksany są bezpieczne?

Jak podaje raport duńskiego Ministerstwa Środowiska (patrz: źródło 2), pomimo szerokiego zastosowania siloksanów w produktach codziennego użytku, informacji na temat ich toksyczności jest stosunkowo mało.

Najlepiej zbadane są octamethylcyclotetrasiloxane (D4) i decamethylcyclopentasiloxane (D5). W tabelce poniżej zebrałam informacje na temat ich toksyczności na podstawie raportu Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów w Komisji Europejskiej z 2010 roku. Większość badań przeprowadzono na gryzoniach. Komisja jednak zaznacza, że wciąż dysponuje zbyt małą ilością informacji, aby całościowo wypowiedzieć się na temat toksyczności siloksanów.


Właściwości


Właściwości
Octamethylcyclotetrasiloxane (D4) -  Cyclotetrasiloxane / Cyclomethicone
Decamethylcyclopentasiloxane (D5) -  Cyclopentasiloxane /  Cyclomethicone
drażniący dla oczu lub skóry
NIE
NIE
mutagenny
NIE
NIE
wchłanialność do organizmu przez skórę
TAK (BEZPIECZNA)
TAK (BARDZO NISKA)
toksyczność ostra  (czyli, jak podaje Krajowe Centrum Informacyjne:  "niekorzystne skutki występujące po podaniu drogą pokarmową lub po naniesieniu na skórę jednej dawki substancji bądź mieszaniny, lub też kilku dawek w przeciągu 24 godzin, lub po narażeniu inhalacyjnym trwającym 4 godziny")
BARDZO NISKA
BARDZO NISKA
toksyczność przewlekła (jakie  skutki wywoła długotrwałe stosowanie substancji w mniejszych ilościach )
TAK (przy dużych dawkach): powiększenie wątroby
TAK (przy dużych dawkach): powiększenie wątroby
kancerogenność (rakotwórczość)
TAK (przy rocznym przyjmowaniu dużych ilości): białaczka, gruczolak
TAK (przy rocznym przyjmowaniu dużych ilości): rak macicy
zmniejszenie płodności, działanie szkodliwie na rozrodczości
TAK (u samic)
zaklasyfikowany przez Unię Europejską jako  substancja Działająca szkodliwie na rozrodczość  (Toxic for Reproduction) kategorii 3
 NIE





Źródła:
  1. Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów w Komisji Europejskiej, OPINION ON Cyclomethicone Octamethylcyclotetrasiloxane (Cyclotetrasiloxane, D4) and Decamethylcyclopentasiloxane (Cyclopentasiloxane, D5), 22.06.2010
  2. Danish Ministry of the Environment, Siloxanes - Consumption, Toxicity and Alternatives
  3. Krajowe Centrum Informacyjne: http://clp.gov.pl/tostra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz